Psst, čaka te božično darilo >> Napolni košarico za vsaj 30 € in prejmi brezplačen Mystery Box v vrednosti 30 €

Aktiviraj kupon!

Kupon XMASBOX je aktiviran!

Brezplačno svetovanje (8.00 - 14.00): 041 736 736

Prodajna mesta

Miška

Najbolj prodajano

VEČ
Računalniška miška je ročna kazalna naprava, ki deluje z zaznavanjem dvodimenzionalnega gibanja glede na podporno površino. Računalniško miško je leta 1964 izumil Douglas Engelbart, ki je izumil tudi njeno prednico, miško.

Prva komercialno dostopna računalniška miška je bila velika mehanska naprava z dvema kovinskima kolescema in enim gumbom. Ta vrsta miške ni bila zelo priljubljena, ker jo je bilo težko uporabljati in je povzročala fizično obremenitev uporabnikove roke. Leta 1984 je Apple izdal računalnik Apple Lisa, ki je imel grafični uporabniški vmesnik (GUI) in "miško". Grafični vmesnik je uporabnikom omogočal, da so na predmete na zaslonu kazali z majhno puščico, ki se je na zaslonu pojavila, ko so premaknili miško.

Naslednja velika inovacija na področju miši se je pojavila leta 1987, ko je Microsoft izdal operacijski sistem Windows 1.0, ki je vključeval novo vrsto miške, imenovano "Microsoftova miška". Ta nova vrsta miške je imela dva gumba, enega za levi in enega za desni klik. Med gumboma je imela tudi kolesce za pomikanje, s katerim je bilo mogoče pomikati dokumente ali spletne strani navzgor ali navzdol.

Leta 2000 je Logitech predstavil prvo brezžično lasersko miško, ki je za povezavo z računalniki namesto žic uporabljala infrardečo svetlobo. Te miške so bile dražje od žičnih, vendar jih je bilo lažje uporabljati, saj se žice niso zapletale ali lovile na stolu ali mizi. Leta 2007 je Apple predstavil svojo prvo sledilno ploščico z več dotiki, ki je bila del linije prenosnih računalnikov MacBook Pro. Ta sledilna ploščica ni imela gumbov, temveč je uporabljala geste z več dotiki, kot sta poteg in ščipanje, s čimer je simulirala klike in pomikanje s koleščkom za pomikanje.

Pogosta vprašanja

Kaj počne računalniška miška?

Miška je ročna naprava, ki prenaša vaše ukaze v računalnik tako, da nadzoruje gibanje kazalca na računalniškem zaslonu. Ko premikaš miško, se kazalec na zaslonu premika v isto smer. dokumenti ali spletne strani.

Kako je izdelana računalniška miška?

Najobičajnejša vrsta miške uporablja optični senzor za zaznavanje gibanja glede na dve osi: X in Y. Senzor ob zaznavanju gibanja ustvarja električne impulze, ki se pretvorijo v gibanje majhnih kovinskih kroglic, imenovanih valjčki. Ko ti valjčki pridejo v stik s posebno površino (običajno iz plastike), lahko ustvarijo do tri različne napetosti - po eno za vsako os - ki kažejo, kako daleč in v katero smer so se premaknili, odkar jih je senzor nazadnje odčital. Ti signali se nato prenašajo po žicah skupaj z drugimi podatki, kot so pritiski na gumb, gibi naprej in nazaj ter gibi vstran, vse z zelo veliko hitrostjo, dokler ne dosežejo cilja: tiskanega vezja v računalniku, kjer jih čip dekodira in ponovno pošlje kot navodila za premikanje kazalca po zaslonu.

Za kaj se uporablja računalniška miška?

Miška je ročna kazalna naprava, ki zaznava dvodimenzionalno gibanje glede na površino. To gibanje se običajno pretvori v gibanje kazalca na zaslonu, kar omogoča nemoten nadzor grafičnega uporabniškega vmesnika računalnika.

Katere so 3 vrste miši?

Najdete tri glavne vrste miške: kroglično, optično in lasersko miško. Kroglična miška je miška, ki ima na spodnji strani kroglico, ki se premika, ko premikate napravo. Optična miška za zaznavanje premikanja po mizi uporablja diodo LED. Laserska miška oddaja svetlobo s spodnjega dela naprave in zazna gibanje tako, da meri, kako daleč je od predmetov pred njo. Danes je najpogostejša vrsta miške optična, saj za pravilno delovanje ne potrebuje posebne površine. Kroglične miške lahko uporabljate na skoraj vsaki površini, vendar niso tako natančne kot druge vrste miši. Laserske miške so dražje od drugih vrst, vendar so tudi natančnejše in odzivnejše od drugih.

Ali veš?

Pred davnimi časi so ljudje uporabljali sledilne krogle, svetlobna pisala in druge naprave, ki so omogočale kazanje na stvari na zaslonu. Potem je nekdo izumil miško. Prvo miško je leta 1961 izumil Doug Engelbart. Izgledala je kot majhna škatla s kolesi. Imenovala se je miška, ker je bila videti kot miška. Kasneje je nekdo drug izumil miško, ki je bila videti kot žoga. Ta se je kotalila po tleh. Nato je nekdo izumil miško, ki je bila spet videti kot škatla.
Miška
VEČ

Prazna
košarica?

Kupcem pogosto privoščimo posebne akcije. S prazno košarico jih žal ne moreš izkoristiti.

Napolni jo s klikom na gumb "V KOŠARICO" pri posameznem artiklu.

Košarica

Darilo si izbereš na blagajni!

28-dnevno jamstvo zadovoljstva

Notice