Pogosta vprašanja
kako delujejo lopatice ventilatorja?
Lopatke sodobnih ventilatorjev so nagnjene ali nagnjene pod kotom, da ne le potiskajo zrak, temveč tudi ustvarjajo tok navzdol, da se zrak učinkovito giblje po prostoru. Veliko jih deluje tudi po Bernoullijevem načelu. Hitri ventilatorji povečajo pretok zraka, vendar za svoje delovanje potrebujejo več energije.
Kako deluje motor ventilatorja?
Tipičen gospodinjski ventilator ima dve vrsti motorjev: z neposrednim in jermenskim pogonom. Motorji z neposrednim pogonom so najpogostejša vrsta, saj je njihova izdelava cenejša. Imajo električni tok, ki teče skozi tuljave v rotorju, kar povzroča njihovo vrtenje. Motorji na jermenski pogon uporabljajo sistem jermenic z gumijastim jermenom, ki je povezan z gredjo rotorja. Pas poganja električni motor ali plinski motor zunaj ohišja. Močnejši kot je motor, hitreje bo lahko premikal zrak po prostoru.
Kateri ventilator je najtišji?
Če iščete tišjo možnost od tiste, ki jo imate trenutno, lahko na hrupnost vašega novega modela vpliva več različnih dejavnikov: naklon lopatic, oblika lopatic, število lopatic in to, ali je oscilacijski ali stacionarni. Na splošno pa so stropni ventilatorji običajno tišji od namiznih, ker delujejo pri nižjih hitrostih in jih ni treba sestavljati (kar pomeni, da ni hrupa zaradi vijakov).
Zakaj ima ventilator 3 lopatice?
Število lopatic na ventilatorju je pomembno, ker vpliva na pretok zraka in na to, koliko energije potrebuje motor za delovanje. Več lopatic pomeni večji pretok zraka, vendar je za delovanje potrebno tudi več energije. Tipični gospodinjski ventilator ima dve vrsti motorjev: z neposrednim pogonom in z jermenskim pogonom. Motorji z neposrednim pogonom so najpogostejša vrsta, saj je njihova izdelava cenejša. Skozi tuljave v rotorju teče električni tok, ki povzroča njihovo vrtenje. Motorji na jermenski pogon uporabljajo sistem jermenic z gumijastim jermenom, ki je povezan z gredjo rotorja. Pas poganja električni motor ali plinski motor zunaj ohišja. Močnejši kot je motor, hitreje bo lahko premikal zrak po prostoru.
Ali veš?
Pred davnimi časi ljudje niso imeli klimatskih naprav. Imeli so ventilatorje, ki pa niso bili električni. Izdelani so bili iz lesa. Ventilator je bil na stropu. Prvi električni ventilator je izdelal Philip Diehl. Z elektriko je ventilator vrteli naokoli in naokoli. Na ventilatorju so bile lahko nameščene tudi luči. Kasneje je ventilator izdelal tako, da je imel lahko luč in radio. Zdaj je večina ventilatorjev električnih.