“Izklopi” DDV >> Klikni gumb, prevzemi kupon za 22 % popust in izkusi, kako bi izgledalo nakupovanje brez DDV!

Aktiviraj kupon!

Kupon NODDV je aktiviran!

Brezplačno svetovanje (8.00 - 14.00): 041 736 736

Prodajna mesta

Ventilator

Ventilator je mehanska naprava, ki proizvaja pretok zraka. Ventilatorji se uporabljajo za hlajenje ljudi, strojev ali druge opreme. Izraz "ventilator" se lahko uporablja za katero koli od teh naprav, vendar se običajno nanaša na napravo s pogonom. Ventilatorji so različnih oblik in velikosti ter se lahko napajajo z električno energijo ali kako drugače.

Lopatke ventilatorja so običajno izdelane iz kovine, lesa, plastike ali drugega materiala. Običajno so nameščene na vrteči se osi, tako da jih je mogoče zlahka vrteti z električnim motorjem ali na drug način. Ventilatorji se pogosto uporabljajo za hlajenje ljudi in strojev, na primer v klimatskih napravah. Uporabljajo se tudi za sušenje mokrih oblačil in zaščito živali pred muhami. Ventilatorji se lahko uporabljajo tudi za hlajenje računalniške opreme ali ohranjanje dovolj hladne, da se preprečijo poškodbe zaradi pregrevanja.

Obstaja veliko različnih vrst ventilatorjev z različnimi načini uporabe in lastnostmi. Nekateri ventilatorji imajo več lopatic, ki se vrtijo v eno smer, drugi pa imajo lopatice, ki se vrtijo v obe smeri. Obstajajo tudi nihajni ventilatorji, ki se lahko premikajo naprej in nazaj po prostoru in usmerjajo zračni tok tja, kjer je najbolj potreben. Nekateri ventilatorji sploh nimajo lopatic, temveč uporabljajo propelerju podobno napravo, imenovano impeler, ki ustvarja zračni tok, potreben za hlajenje. Te vrste ventilatorjev se včasih imenujejo pihalniki, saj za ustvarjanje zračnega toka uporabljajo pritisk, ki ga ustvarja vrteči se rotor, za potiskanje zraka iz prezračevalnih odprtin ventilatorja.

Druge vrste ventilatorjev vključujejo aksialne ventilatorje, ki uporabljajo centrifugalno silo za potiskanje zraka navzven iz sredine konic lopatic ventilatorja; propelerske centrifugalne ventilatorje, ki imajo rotor na zunanjem robu; centrifugalne strešne ventilatorje, ki imajo rotor na notranjem robu; turbinski centrifugalni ventilatorji, ki imajo rotor na zunanjem robu; navzkrižni ventilatorji, ki uporabljajo tako aksialne kot centrifugalne sile; in ventilatorji z mešanim tokom, ki uporabljajo tako aksialne in centrifugalne sile kot tudi naravni prepih, ki ga povzroča veter, ki piha čez vrh konic lopatic ventilatorja.

Pogosta vprašanja

kako delujejo lopatice ventilatorja?

Lopatke sodobnih ventilatorjev so nagnjene ali nagnjene pod kotom, da ne le potiskajo zrak, temveč tudi ustvarjajo tok navzdol, da se zrak učinkovito giblje po prostoru. Veliko jih deluje tudi po Bernoullijevem načelu. Hitri ventilatorji povečajo pretok zraka, vendar za svoje delovanje potrebujejo več energije.

Kako deluje motor ventilatorja?

Tipičen gospodinjski ventilator ima dve vrsti motorjev: z neposrednim in jermenskim pogonom. Motorji z neposrednim pogonom so najpogostejša vrsta, saj je njihova izdelava cenejša. Imajo električni tok, ki teče skozi tuljave v rotorju, kar povzroča njihovo vrtenje. Motorji na jermenski pogon uporabljajo sistem jermenic z gumijastim jermenom, ki je povezan z gredjo rotorja. Pas poganja električni motor ali plinski motor zunaj ohišja. Močnejši kot je motor, hitreje bo lahko premikal zrak po prostoru.

Kateri ventilator je najtišji?

Če iščete tišjo možnost od tiste, ki jo imate trenutno, lahko na hrupnost vašega novega modela vpliva več različnih dejavnikov: naklon lopatic, oblika lopatic, število lopatic in to, ali je oscilacijski ali stacionarni. Na splošno pa so stropni ventilatorji običajno tišji od namiznih, ker delujejo pri nižjih hitrostih in jih ni treba sestavljati (kar pomeni, da ni hrupa zaradi vijakov).

Zakaj ima ventilator 3 lopatice?

Število lopatic na ventilatorju je pomembno, ker vpliva na pretok zraka in na to, koliko energije potrebuje motor za delovanje. Več lopatic pomeni večji pretok zraka, vendar je za delovanje potrebno tudi več energije. Tipični gospodinjski ventilator ima dve vrsti motorjev: z neposrednim pogonom in z jermenskim pogonom. Motorji z neposrednim pogonom so najpogostejša vrsta, saj je njihova izdelava cenejša. Skozi tuljave v rotorju teče električni tok, ki povzroča njihovo vrtenje. Motorji na jermenski pogon uporabljajo sistem jermenic z gumijastim jermenom, ki je povezan z gredjo rotorja. Pas poganja električni motor ali plinski motor zunaj ohišja. Močnejši kot je motor, hitreje bo lahko premikal zrak po prostoru.

Ali veš?

Pred davnimi časi ljudje niso imeli klimatskih naprav. Imeli so ventilatorje, ki pa niso bili električni. Izdelani so bili iz lesa. Ventilator je bil na stropu. Prvi električni ventilator je izdelal Philip Diehl. Z elektriko je ventilator vrteli naokoli in naokoli. Na ventilatorju so bile lahko nameščene tudi luči. Kasneje je ventilator izdelal tako, da je imel lahko luč in radio. Zdaj je večina ventilatorjev električnih.
Ventilator
VEČ

Mnenja in ocene

POGLEJ VEČ MNENJ
Nazaj 041 736 736

Prazna
košarica?

Kupcem pogosto privoščimo posebne akcije. S prazno košarico jih žal ne moreš izkoristiti.

Napolni jo s klikom na gumb "V KOŠARICO" pri posameznem artiklu.

Košarica

Darilo si izbereš na blagajni!

28-dnevno jamstvo zadovoljstva

Notice